CHORVATANIA

Komunita obyvateľov a sympatizantov obce Chorvátsky Grob

******************************************************************************************************************************************************

*                       Hľadáte kontakty na služby/servis/obchody v Chorvátskom Grobe a okolí ?                    *

*     Všetko na jednom mieste nájdete na webstránke: www.pomahamesi.sk - tu sú linky na úrady, lekárov, lekárne, odchody a trasy     *

*                       autobusov, obchody, služby, e-shopy, farnosť a aj mnohé ďalšie info o Chorvátskom Grobe, Čiernej Vode a okolí.                           *

******************************************************************************************************************************************************

 Z originálu „Chuck Norris back at school“ do juhoslovenčiny preložil Jozef zo severu.

Tento príbeh je fikcia a akákoľvek podobnosť so skutočnosťou alebo osobami je čisto náhodná.

Koniec roku v Jadranskom hrobe a jeho časti Biela rieka sa nezadržateľne blížil. Dni boli kratšie. Tma, dážď a pochmúrna nálada prebrali svoju moc. Chceli sme sa ako vždy v tomto čase presunúť do našej malebnej krčmy. Tie isté tváre a noví prišelci boli zárukou, ako toto obdobie v dobrej nálade a so šťastnými koncami záverečnej prekonať. Ako sa potom veľkým oblúkom vyhnúť zlej nálade a stĺpom pouličného osvetlenia.

Chceli, ale nemohli...

Krčmy už nebolo. Definitívne sme o ňu prišli. Na jej mieste vyrástla akási zmeska všeho tovaru Kuup Jednotne, čo naše ženy privítali s veľkým potešením.

Nepomohli dotazníky, nepomohlo agitovanie, nepomohli argumenty. Ferova žena Žaneta spravila všetkým naším aktivitám koniec. Naše dotazníky s vyznačenými optimálnymi časmi príchodov a odchodov a preukázanou plnou vyťaženosťou krčmy bez mihnutia oka zhodila zo stola. Navyše, po hodine interpelácii sme sa ani nedočkali odpovede a chudáka Fera poslala nakoniec k vode. Našla si akéhosi učiteľa.

Žaneta je ako náš obecný guru.

Aj ten akési zbytočné hárky ku MHD v obci pre istotu zhodil zo stola. Interpelácie od nás štamgastov zrušil a svoju prvú pravú ruku, akúsi pajednicu Daňu tiež poslal k vode, lebo mu naložila pár otázok verejne a chudák, nedokázal reagovať. Namiesto nej si ale rýchlo našiel náhradu – učiteľku.

Učiteľky sú dobré. Majú učebné osnovy a zbytočne sa nepýtajú a takáto je aj tá naša Erika Dávidová. Ak guru povie, bude obhajovať aj predražené stroje, ktoré ani srnka netuší, na čo by sme použili, hlavne nech ich zaplatí bohatá teta z Bruselu.

Strata krčmy bolí, ale vyrovnali sme sa s tým. Každý popíja doma sám a na druhý deň sa o tom zhovárame. Je to ako pitie bez platenia a navyše nás potom nebolí hlava. Všetci si odrazu viacej pamätáme. Niektoré overené príbehy stratili význam, tak je čas aj na beletriu a politiku. Fero nedávno čítal knihu Muži sú z Marsu, ženy z Venuše. Po prečítaní zopár úryvkov sme sa jednohlasne zhodli, okrem Fera, ale ten nijaký hlas bez Žanety nemá, že náš obecný guru je z Marsu. Jeho raketa tu pristála po jeho ekonomickej analýze nákladov na cestu a druhú zatiaľ neposlali.

Rok v obci všetci hodnotíme veľmi pozitívne. Guru bol ocenený ako dopravný mág. Na Bielej rieke postavil v poli prvú húsenkovú dráhu zdarma. Z jednej strany cyklochodník, z druhej nič, ale po prejdení chce ísť človek zas. Toľko adrenalínu sme mali posledne pri snežnej víchrici v osemdesiatomôsmom.

Máme ale konštruktívny návrh. Osadiť po oboch stranách zákaz vstupu s úrovňou alkoholu nad 1,5 promile. Chodník je už aj tak dosť špinavý z naplaveného bahna a navyše, po prejdení sa po ňom nad uvedenú úroveň sa promile zdvojnásobí, čo značne spôsobuje problém pokračovať ďalej.

Včera sme si objednali zájazdový autobus. Boli sme sa osobne pozrieť na ten most, čo tam guru stavia. Poctivá tesarina z Kopaníc v období kevlarových vlákien a svetielkujúceho asfaltu nás nenechala ľahostajných.

Mrzí nás už iba príchod blízkej budúcnosti, kedy húsenková dráha bude musieť uvoľniť miesto novej diaľnici.

Máme ako prvý na svete prvú obytnú zónu s namaľovanými parkovacími miestami na ceste, namaľovanými priechodmi a osadenými značkami k priechodom s vyznačením vedľajších ciest. Aj v tomto prípade sa ukázalo majstrovstvo guru. Osadenie vedľajšej cesty má parametre výstražnej značky a je možné ju operatívne podľa potreby upraviť. Guru sa rozhodol túto zónu ponúknuť dopravnému inšpektorátu ako dopravné ihrisko a chyták na skúšky.

Po okolí sa pretriasajú akési kolektory. Fero sa nás snaží všetkých presvedčiť, že ich nepotrebujeme. Vraj ich má na streche a vodu mu to aj tak neohrieva a vôbec nechápe, čo má teplá voda s cestou. Guru nám na zastupiteľstve sľúbil rozšírenie Senickej cesty o staveništný pás s definitívnym 4 pruhom do 20 rokov. Sme radi, že sa nikam nepohneme a budeme môcť utužovať naše vzťahy.

Témou číslo jedna je aj tento rok škola. Je to už verejné tajomstvo, že k nám bude do školy chodiť od budúceho školského roku Chuck Norris. Chuck totiž v deň svojich 150 narodením samovzbĺkne a ako bájny fénix sa z popola zrodí 6 ročné školopovinné dieťa. Akurát to vychádza na budúci rok. Škola musí byť preto ihneď 9 ročná, lebo Chuck každý ročník absolvuje za 1 mesiac, pričom vo februári 2018 sa zúčastní za našu obec olympiády v Pchjongčchangu, takže tento celý mesiac vynechá. Chuck by mal u nás absolvovať aj strednú školu.

Guru už dva roky plánuje 3 základné školy v obci a nateraz už pridal aj strednú. Sme trochu skeptickí, lebo základné školy sa akosi nedaria a je možné, že k nám Chuck nepríde. Po projekte školy u Štefana s kúpou časti pozemku a vynaložení 170 litrov sa guru rozhodol odrazu pre školu v lokalite Súhvezdie. No ani tu sa škola do septembra nepostavila, aj keď to guru všetkým minulý rok garantoval a hoci padlo ďalších 100 litrov, škola nestojí. Šanca bola stará škola, ale guru musel najprv spraviť projekty za 50 litrov, aby mu následne vyšlo, že na to nemáme.

Ukazuje sa, že skúsenosť s raketou nepomohla. Guru je proste z Marsu a tak skoro sa tam nevráti, ak ho Marťania pozorujú. Dajú nám to vyžrať za Američanov, ktorí na ich kozmonautoch testovali IQ.

Fero nám čítal zo stránky pre verejné obstarávanie. Škola na Súhvezdí asi bude. Akýsi pán Kuffan ju napočítal na 3,6 milióna a my na to nemáme, ale to nevadí. Chucka tu všetci chceme. Vraj aj Číňania potom kúpia to sídlisko na Súhvezdí.

Všetci zvažujeme, či aj Fero nie je z Marsu. Veľmi sa tešil výsledkom voľby amerického prezidenta. Vraj pozná jeho rodinu na Slovensku. Nejaký tramp sa mu vraj pred rokom pri jednej prietrži mračien tlačil aj so stanom do dvora a je mu zaviazaný. Fero všetkých presviedča, že peniaze k nám teraz potečú.

Tak neviem. Rozišli sme sa a ja som si opäť nalial. Už teraz sa opäť teším, ako si zajtra s priateľmi na ulici dobre pokecám. Dnes si dám mimoriadne pozor aj na ženu, či ozaj nie je z Venuše, ale to neustále upratovanie skôr poukazuje na inú závadu ...

Počet zobrazení: 209

Komentár

Komentáre môžu pridávať iba členovia CHORVATANIA.

Pripojte sa k sieti CHORVATANIA

© 2019   Created by Štefan Sládeček.   Používa

Symboly  |  Nahlásiť problém  |  Podmienky služby